A cukorbetegség tünetei

Az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség más és más tüneteket produkál, illetve más felismerhetőségi jeleket hordoz. Ezek ismerete különösen fontos, különösen a gyermekkori cukorbetegség esetén, ami elsődlegesen a szülő feladatának tekinthető.
Az 1-es típusú cukorbetegség tünetei rendszerint a semmiből tűnnek elő, azaz hirtelen jelentkeznek előzetes jelek nélkül. Minél fiatalabb a beteg, annál gyorsabban jelennek meg a tünetek; kisiskolás korban akár néhány nap alatt, serdülőkorban néhány hónap alatt jelentkeznek klinikai tünetek. A betegség jellemző tünete a sok vizelet, ami állandó szomjúsághoz és kiszáradáshoz vezet.
Az 2-es típusú cukorbetegség tünetei nagyban eltérnek a gyermekkori diabétesz tüneteitől. Jellemző, hogy a beteg több hónapon keresztül – vagy akár néhány évig is – teljesen tünetmentes, mígnem megtörténik a betegség diagnosztizálása. Extrém esetekben az is előfordulhat, hogy a 2-es típusú cukorbetegséget csak a késői szövődmények alapján fedezik fel.
Az 2-es típusú cukorbetegség jellegzetes tünetei közé sorolhatók a bakteriális bőrfertőzések, amelyek a legtöbb esetben szőrtüszőben alakulnak ki. Árulkodók lehetnek még a különböző testtájékon megjelenő gombás fertőzések és a nehezen gyógyuló sebek is.
A cukorbetegség számos következményt vonhat maga után. Általánosan ismert következmény az érelmeszesedés, ami a test egészében fejti ki egészségkárosító hatását. Ennek következtében szívinfarktus, agyi infarktus, végtagi érellátási zavar alakulhat ki. Valamint az érelmeszesedés tehető felelőssé a cukorbetegség tüneteként ismert veseműködés zavaráért és a látás romlásáért is. A veseműködés zavara a vesefunkciók romlására vezethető vissza, ami megfelelő kezelés hiányában előbb vagy utóbb vesedialízist tesz szükségessé.
A végtagi érelmeszesedés a vérellátás csökkenéséhez, majd megszűnéséhez vezet. Ennek egyértelmű jele a lábujjak feketedése, ami kezeletlen esetben amputációt tesz szükségessé.