Elkerülhető a motorbaleset?

Általában kétfajta motorost ismerünk, az egyikük, aki már esett, a másikuk, aki még nem volt semmilyen balesete (de majd egyszer biztosan lesz). Motoros balesetek mindig voltak, vannak és lesznek, hiába a rengeteg szabályozás, még ha mindenki minden előírást és szabályt betartana, akkor is esnének az emberek. Gyorshajtás, rossz kanyarbevétel, megcsúszás és máris ott a baleset. A legtöbb sérülés azonban elkerülhető a védőruhákkal és a bukósisakkal. A motoros balesetekről a motortire.hu szakértője értekezett.
A zúzódások és a csúszásnyomok a motorbalesetek leggyakoribb sérülései. Motoros tetoválásokat szinte minden motoros visel. Ez egyszerű, hiszen gondoljunk csak bele, egy szimpla biciklis esésnél is zúzódásokat szerzünk, mi történik akkor egy nagyobb sebességű esésnél. A test akár égési sérüléseket is szerezhet, ha az csúszik a földön és nem visel védőruhát. A megfelelő nadrág, kabát és kesztyű sok motorost védett már meg komolyabb sérülésektől. Bár ismerjük a baleset előtti mondásokat: nem megyek messzire, túl meleg van a kabáthoz, lassan hajtok stb…
Az égési sérüléseket nem csak csúszással szerezhetünk, hanem a forró kipufogóval is tetoválhatunk a lábra. Ez a veszélyforrás inkább a régebbi típusú motoroknál jellemző, az újabb típusoknál már kellő védelemmel látják el a kipufogó körüli helyeket, hogy az ne érjen a lábhoz. Ugyanakkor itt is meg kell említeni, hogy a megfelelő öltözet viselésével elkerülhetőek ezek a sérülések is. A hosszú szárú nadrág és a megfelelő lábbeli megvéd a forró alkatrészektől.
Bár kissé vicces a védőszem körüli leégett arc, vagy szabadon hagyott nyak, illetve kezek, annál kellemetlenebb a mellé párosuló érzés. Mivel a motoros nagyon gyorsan megy, a szabadon hagyott bőrfelületek kiszáradnak, és kevésbé ellenállóbbak a nap sugaraival szemben mint általában. A fehér bőrűek, még nagyobb veszélynek vannak kitéve a leégés tekintetében. A leégett, piros arc azonban nem csak esztétikailag csúnya és nevetséges, és nagyon fájdalmas és irritáló érzés, de a bőrrák kialakulásához is vezethet. Egyrészt a védőruha a leégéstől is megvéd, másrészt ha vannak kimaradt testrészek, akkor azokat érdemes vastagon bekenni magas faktorszámú naptejjel.
Egy rosszabb esés hiányzó fogakat, de akár állkapocstörést is okozhat. Nem hiába hangsúlyozzák a tapasztaltabb motorosok a sisak viselésének kötelezőségét. Egy teljes héjszerkezetű sisakkal a fej teljes védelmet élvezhet, tehát mosolyunk épségét és szépségét is megóvhatjuk vele.
Nem beszéltünk még a legkomolyabb sérülésekről, amelyek a végtag- és csonttörések, illetve a feji és nyaki sérülések. Sajnos a legtöbb motorbaleset nem csak egy zúzódással vagy égési sérüléssel végződik, hanem általában valamilyen törés a vége. A kéz, láb, kulcscsont és a csukló ezekben a helyzetekben nagyon könnyen eltörhet, hiszen általában az esést ezekkel a testrészeinkkel próbáljuk meg tompítani.
A nagyobb baleseteket általában a hirtelen és rossz technikával végrehajtott fékezések következményei. Fontos tudni, hogy ha már nem tudunk a helyzeten változtatni, akkor is próbáljunk arra koncentrálni, hogy a tempót csökkentsük és ne hirtelen fékezzünk, illetve amennyiben lehetséges, akkor a becsapódási helyet is figyeljük. Akár halálos baleset is elkerülhető, ha sikerül kikerülni egy karót vagy egy fát.
Talán azt hinnénk, hogy a motorbalesetek nagyon kevés százaléka érinti a fejet és a nyakat, hiszen mindenhol törvény kötelezi a bukósisak viselését, ez azonban nem így van. Sok országban még most sem kötelező a bukósisak viselése, másrészt nagyon sok baleset abból adódik, hogy a motoros nem a megfelelő sisakot viseli.
A védőfelszerelés, a védőruha és a sisak nem azért kell, hogy elkerüljük a büntetést, hanem hogy megvédjük életünket!